Co jest wykorzystywane w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu?

Alkohol to substancja, która spożywana w sposób niekontrolowany, może spowodować uzależnienie organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne. Problem alkoholizmu pojawia się coraz częściej we współczesnym świecie. Alkohol często pity jest na rozluźnienie, jako lekarstwo na zszargane nerwy. Spożywany regularnie jest już pierwszym krokiem prowadzącym do uzależnienia. Metodami jakie stosuje się w terapii alkoholizmu są psychoterapia połączona ze spotkaniami AA, czasami wsparta o środki farmakologiczne.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Akamprosat to lek w połączeniu z psychoterapią zmniejsza uczucie głodu alkoholowego i wspomaga wytrwanie w abstynencji. Pobudza działanie OUN poprzez zwiększenie wychwyty GABA oraz stymuluje wytwarzanie serotoniny. Na rynku dostępny jest w postaci tabletek doustnych.

Disulfiram stosowany jest w postaci tabletek doustnych oraz wszywek podskórnych. Preparat, mający za zadanie upośledzać metabolizm alkoholu w organizmie. Wpływa on na enzym dehydrogenazę alkoholową, powoduje, że we krwi gromadzi się duża ilość aldehydu octowego. Odpowiedzialny jest za nieprzyjemne objawy zatrucia po spożyciu alkoholu takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, zaczerwienie twarzy, tachykardię. Stopień dolegliwości jest zależny od ilości wypitego alkoholu, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnych zaburzeń rytmu serca.

Naltrekson – zmniejsza potrzebę picia alkoholu. Jest to antagonista receptorów opioidowych, mający za zadanie wywoływać niechęć do alkoholu, jednocześnie nie powodując przykrych dolegliwości tj. np. disulfiram. Sprawia, że u osoby uzależnionej po spożyciu alkoholu nie dochodzi do epizodów upicia się, wspomaga okres abstynencji i zmniejsza ryzyko nawrotu picia.

Nalmefen – to również lek wpływający na receptory opioidowe. Zalecany u osób, które spożywają duże ilości alkoholu, jednak nie mają one objawów odstawiennych. Stosuje się go w dni, w których pacjent przewiduje spożywanie napojów procentowych, lek ogranicza ilość wypijanych alkoholi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *