Esperal, czyli disulfiram, jest środkiem stosowanym przy leczeniu alkoholizmu. Używanie go w terapii polega na wprowadzeniu do organizmu chorego tak zwanej „wszywki alkoholowej”. „Wszywka” jest to podskórna implantacja tabletki, która, w połączeniu z alkoholem, daje szereg bardzo nieprzyjemnych dla chorego odczuć.
Jak każdy lek, esperal może powodować skutki uboczne. Możemy je podzielić na skutki uboczne występujące po spożyciu alkoholu i występujące niezależnie od niezachowania abstynencji. Sporo informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://www.esperal-warszawa.com.pl/
Pacjent, u którego zastosowano „wszywkę”, a mimo to nie powstrzymał się od spożywania alkoholu, może odczuć szereg skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Fizycznie, możliwe są bóle głowy i wymioty, ale także tachykardia, zaczerwienienia (głównie twarzy), wysypka, problemy z ciśnieniem, a w skrajnych przypadkach nawet zawał serca. Jeśli chodzi o psychikę, niekiedy połączenie disulfiramu z alkoholem może spowodować stany lękowe.
Należy pamiętać, że w przypadku każdego leku, także esperalu, możliwe jest wystąpienie niepożądanych efektów niezwiązanych z działaniem leku. Do niegroźnych skutków ubocznych zastosowania „wszywki” można zaliczyć czosnkowy posmak w ustach, uczucie senności i zmęczenia oraz problemy z potencją. Zazwyczaj mijają one w ciągu kilku tygodni od implantacji.
Groźniejszymi skutkami ubocznymi są między innymi:
- obrzęki okolic twarzy i szyi,
- wysypki,
- problemy z oddychaniem,
- nudności i wymioty,
- ogólne uczucie osłabienia i „rozbicia”,
- ropienie miejsca, w którym wprowadzono tabletkę do organizmu,
- zaburzenia łaknienia (jadłowstręt, brak apetytu).
Jeśli zaburzenia te wystąpią pomimo zachowania abstynencji, konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. Nie jest to pełna lista skutków ubocznych, dlatego też jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące odchylenia od normy pomimo niespożywania alkoholu, powinien w tej sprawie jak najszybciej poradzić się lekarza, gdyż mogą one stanowić zagrożenie życia lub zdrowia.
W ruchu AA jestem już sponsorem. Od lat nie piję, teraz już ja pomagam innym. Zawsze gdy mnie pytają czy się zaszyć nie mam gotowej odpowiedzi. Niby panuje przekonanie, ze leczy się głowę nie d….. jednak znam osobiście wiele przypadków osób, którym esperal uratował życie. Wychodzi na to, ze niektórzy potrzebują takiej protezy logiki. Są zaszyci nie piją. Jednak sprawa nie jest jednoznaczna, bo część ludzi zaszytych, oszukuje, popija. Myślę, ze decyduje motywacja, jak rodzina zmusi Cię do wszywki to na nie działa. Jeżeli sam chcesz wszyć esperal, bo naprawdę chcesz przestać pić, prawdopodobnie Ci się uda.