Psychiatra na odległość

Osoby, które chorują na przewlekłe zaburzenia psychiczne, w tym: zaburzenia lękowe, afektywne, psychozy, powinny regularnie kontaktować się z lekarzem psychiatrą. Nawet w przypadkach tzw dobrych popraw, gdy nie odczuwamy objawów choroby, zaleca się stale przyjmowanie leków, niekiedy jest potrzebna modyfikacja dawek. Standardy leczenia psychiatrycznego przewidują wizyty u psychiatry w takich sytuacjach nie rzadziej niż 3-4 razy w roku.

Aktualny stan prawny, ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, dopuszcza badanie pacjentów i wydawanie zaleceń bez osobistego kontaktu. Pacjent może komunikować się lekarzem telefonicznie, mailowo, z pomocą wideo-rozmów lub poprzez specjalistyczne komunikatory.

W sytuacjach nagłych, gdy zgubiliśmy receptę, zapomnieliśmy zabrać leki na dłuższy wyjazd a nie powinniśmy ich odstawiać. Gdy wykonamy zlecone przez lekarza badania diagnostyczne i chcielibyśmy poznać interpretację wyników. Gdy rodzą się u nas jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diagnozy czy terapii. Zdarzenia te zmuszają nas do szybkiego kontaktu z lekarzem. Niekiedy nawet krótka profesjonalna porada może spowodować nasze lepsze samopoczucie, spadek lęku czy napięcia.

W takich sytuacjach możemy skorzystać z rozwiązań telemedycyny. Po badaniu na odległość dostaniemy zalecenia, wnioski, w postaci maila lub esm-sa. W dobie elektronicznych recept, otrzymamy kod dostępu. Możemy taką recept zrealizować w dowolnej aptece na terenie Kraju.

Osoby z małych miejscowości, gdzie nie przyjmuje lekarz psychiatra mogę obecnie leczyć się np w Warszawie.

Oczywiście e-wizyta nie rozwiąże wszelkich problemów, nadal będziemy zmuszeni do okresowych konsultacji w trybie osobistym. Laearz psychiatra nie może wystawić wszystkich dokumentów po badaniu online. Istnieją wyjątki, dotyczą głównie pisania opinii, wystawiania skierowań, zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Więcej szczegółów, informacji na temat psychiatrycznych wizyt online tu: http://psychiatra-gabinet.pl/online/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.